عینک یا لنز ! کدام بهتر است؟

انتخاب بین عینک یا لنز کاملاً به سلیقه ی شخصی افراد بستگی دارد. علاوه بر آن درجه ی ضعیفی چشم، قیمت عینک یا لنز و بودجه ی فرد، نوع زندگی و در نظر گرفتن راحتی و زیبایی هم عوامل تاثیرگذار در انتخاب بین عینک یا لنز هستند. البته قبل از انتخاب عینک یا لنز بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از مزایا و معایب عینک یا لنز اطلاعاتی به دست آورید و بررسی کنید که کدام‌ یک مناسب چشمان شما خواهد بود. با بررسی‌های انجام شده برای ارجعیت عینک یا لنز، پزشکان و اپتومتریست ها، استفاده از عینک را نسبت به لنز بهتر می‌دانند.

از نظر متخصصان قرار دادن مداوم جسم خارجی مانند لنز روی کره ی چشم به مرور به چشم‌ها آسیب رسانده و احتمال مشکلاتی چون عفونت یا زخم قرنیه و کم شدن بینایی را افزایش می دهد. همچنین استفاده از دست برای قرار دادن لنز در چشم نیز احتمال انتقال آلودگی به چشم را چند برابر می‌کند. استفاده از لنز به‌ جای عینک به‌ خصوص برای افرادی که شماره ی چشمشان بالای چهار است و چشمان رنگی دارند، توصیه نمی‌شود و برای این‌گونه افراد مضرات بیشتری در پی خواهد داشت.

اما در برخی زمان‌ها مثلاً برای شرکت در مهمانی‌ها و ورزش یا هنگام جراحی بینی که استفاده از عینک مشکل یا حتی ممکن نیست، اگر از لنز استفاده می‌کنید، باید نکات بهداشتی استفاده از لنز را رعایت کنید تا با مشکلاتی مواجه نشوید.

لنز طبی چیست؟

به طور معمول اولین توصیه ای که برای کسانی که از عیوب بینایی مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم برخوردار هستند ارائه می شود استفاده از عینک است، اما در برخی از موارد افراد برای استفاده از عینک مشکل دارند، برای مثال ورزشکاران حرفه ای یا کسانی که زیاد تحرک دارند و یا اغلب افرادی که دچار قوز قرنیه هستند نمی توانند از عینک استفاده کنند به همین دلیل است که ترجیح می دهند از لنز طبی استفاده کنند.
لنزهای طبی و به طور کلی لنزها، عدسی بسیار نازکی هستند که بر روی قرنیه چشم قرار داده می شوند و به دلیل تبادل اکسیژن مستقیم قرنیه چشم ضروری است که لنزهای طبی مناسب توانایی عبور اکسیژن از خود را داشته باشند.

لنزهای طبی و به طور کلی لنزها، عدسی بسیار نازکی هستند که بر روی قرنیه چشم قرار داده می شوند و به دلیل تبادل اکسیژن مستقیم قرنیه چشم ضروری است که لنزهای طبی مناسب توانایی عبور اکسیژن از خود را داشته باشند.

 

چه کسانی می توانند از انواع لنزهای طبی استفاده کنند؟

کسانی که دچار عوارض بینایی مانند نزدیک بینی و دوربینی هستند، می توانند از لنزهای سافت و یا همان لنز طبی نرم استفاده کنند. کسانی که به آستیگماتیسم مبتلا هستند و آستیگماتیسم آنها حداکثر تا یک می باشد (مثبت یا منفی فرق نمی کند) نیز می توانند از لنز طبی نرم استفاده کنند و برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

در شرایطی که نمره آستیگماتیسم ما بین 1.25 تا 2 نمره باشد استفاده از لنز نرم تحت شرایطی امکان پذیر است. در صورت بیشتر بودن آستیگماتیسم از نمره 2 بهتر است که از لنز طبی سخت یا سافت توریک استفاده شود، برای چشم هایی که قوز قرنیه دارند نیز می توان از لنز سخت نفوذپذیر استفاده کرد.

نحوه ی استفاده از لنز:

برای روش صحیح استفاده از لنزحتما قبل از دست زدن به لنز طبی یا لنز رنگی حتما دستانتان را بشویید. از صابونهای عطری استفاده نکنید. مطمئن شوید دستانتان کاملا تمیز هستند و روغنی نیستند. لنزها به دستهای خیس می چسبند پس حتما قبل از تماس با یک حوله بدون پرز آن ها را خشک کنید. قبل از تماس دست به لنز از نرم کننده استفاده نکنید زیرا ممکن است به سطح لنز چشمی بچسبد.

همیشه از یک چشم شروع کنید این گونه دیگر لنز چپ و راست را اشتباه نمی کنید. ابتدا لنز را در کف دست بگذارید. چند قطره از محلولی که دکتر به شما پیشنهاد داده است را روی آن بریزید. با انگشت اشاره دست دیگر آن را بردارید. با آن یکی دست پلک خود را به پایین بکشید و لنز را در چشم بلغزانید و چند بار پلک بزنید.

روش صحیح برداشتن لنز از چشم:

پلک پایین را به سمت پایین بکشید. چشم را رو به بالا ببرید. انگشت اشاره لنز را به سفیده چشم نزدیک کنید. با کمک انگشتان اشاره و شصت لنز را از روی چشم بلند کنید و بیرون بکشید.

پس از درآوردن لنز آن را تمیز و به درستی نگهداری کنید. محلول های مخصوص شست  و شو و ضد عفونی کننده که پزشک به شما پیشنهاد می دهد بهترین راه برای تمیز نگه داشتن و نگهداری لنز است.

نکته :

  1. اگر محلول شست‌وشوی لنزتان تمام شده بود هرگز از آب استفاده نکنید. در آب باکتری هایی وجود دارد که ممکن است عفونت های جدی برای چشمان شما به وجود آورد . همچنین هرگز برای مرطوب کردن لنز آن را در دهان نگذارید یا از بزاق دهانتان استفاده نکنید. فقط از محلول لنز استفاده کنید.
  2. در روش صحیح استفاده از لنز تاکیدمی شود که حتما از جعبه مخصوص نگهداری لنز استفاده کنید. آن را با محلول ضد عفونی کننده بشویید و پس از آنکه خشک شد از آن استفاده کنید. جعبه لنز را هر ۳ ماه یک بار تعویض کنید.

نکات خرید مایع لنز:

وقتی که می خواهید به خرید مایع شستشوی لنز اقدام کنید، توجه داشته باشید که لنز شما از چه نوعی است، چرا که مایع لنز می تواند بر اساس این که لنز از جنس نرم باشد یا سخت فرق کند از این رو ابتدا لنز خود را مد نظر داشته باشید و بر اساس آن اقدام به خرید کنید. برای خرید مایع لنز بهترین راه این است که با پزشک متخصص چشم مشورت کنید و مایعشستشوی لنز را از مراکز معتبر خریداری کنید.

در هنگام خرید مایع شستشوی لنز نگه دارند و یا ضدعفونی کننده باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما از یک برند و مارک قابل اعتماد و با توصیه پزشک مایع لنز را خریداری کنید، تا به این وسیله بتوانید از به وجود آمدن آسیب ها و خطرات احتمالی که بعدا متوجه استفاده کننده از لنز فصلی می شود، دوری کنید و برای همیشه از سلامتی و زیبایی چشمان خود مراقبت و محافظت نماید. به این نکته توجه داشته باشید که چشم یکی از حساس ترین عضو بدن است و باید در مراقبت و نگهداری از آن بسیار دقت داشت و اجازه آسیب دیدن و یا عیب پیدا کردن را نداد.